En Etkili Şınav Çeşitleri

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Şınav hareketleri aletsiz yapılabilen egzersizler arasında en popüler olanıdır. Şınav hareketleri doğru biçimde yapıldığı zaman çok faydalı egzersizlerdir. Spor yapma imkanı kısıtlı olan yerlerde veya spor aleti bulamadığınız zamanlarda kolaylıkla yapabileceğiniz hareketlerdir.

Genel ve herkes tarafından bilinen şınav hareketi, yüz üstü uzanılarak vücudu kollar ve ayaklar üzerinde kaldırma hareketidir. Fakat şınav hareketinin birçok çeşiti vardır ve vücudumuzun birçok bölgesini doğru biçimde çalıştırmaya yararlar.

En Etkili Şınav Çeşitleri

Leg kick pushup

Şınav Hareketi - 1

Bu hareket göğüs ve omuz kaslarınızı aktif biçimde çalıştırır ve hareket sırasında kalça ve hamstring kaslarınızı da kullanmış olursunuz.

Bu şınav türünde klasik şınav pozisyonu alınır ve vücut yere iyice yaklaştırılır. Sağ bacağınızı iki bacağınız 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde, dizinizi kırmadan yana doğru açın. Bu durumda yaklaşık 1 saniye kadar beklendikten sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Aynı hareketi sol bacağınızla da tekrarlayarak hareketi uygulayın.

Knee-to-opposite-elbow pushup

Şınav Hareketi - 2

Bu şınav hareketinde karın, göğüs ve triceps klasik şınav hareketine oranla daha aktif biçimde çalışır.

Hareketi uygularken klasik şınav pozisyonu alınır fakat eller yumruk şeklindedir. Sağ dizinizi sol dirseğinize doğru götürün. Yaklaşık 1 saniye bekledikten sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Mevcut pozisyonunuzu bozmadan bozmadan vücudunuzu yere yaklaştırın ve doğrulun. Diğer tekrar da ise bu kez sol dizinizi, sağ dirseğinize doğru götürün. Hareketi bu şekilde tekrarlayarak uygulayın.

Triangle pushup

Şınav Hareketi - 3

Bu şınav hareketinde kol kaslarınız aktif biçimde çalışır.

Klasik şınav pozisyonu alınarak eller yumruk biçimine getirilir. Yere doğru yaklaşılırken göğüs sol ele doğru yaklaştırılır. Yaklaşık olarak 1 saniye beklendikten sonra başlangıç pozisyonuna dönülür. Aynı hareket sağ tarafta da uygulanır. Bu şekilde hareket tekrarlanır.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot OR
Suppress Placement Boxes.

Klasik şınav

Şınav Hareketi - 4

Herkesin bildiği klasik şınav hareketi göğüs, omuz, triceps ve merkez bölgesi kaslarını çalıştırır.

Eller omuz genişliğinden biraz daha açık pozisyondadır, bu durumda vücut eller ve ayaklar üzerindedir. Ayaklar birleştirilerek kol ve bacaklar gergin duruma getirilir, bu pozisyon bozulmadan göğüs yere yaklaştırılır ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür.

Uchi mata pushup

Şınav Hareketi - 5

Bu şınav hareketinde merkez ve bel bölgesi kaslarınızla hamstring kaslarınız aktif biçimde çalışır.

Klasik şınav pozisyonunu alınır ve sağ ayak havaya kaldırılır. Ayağınızın yere paralel biçimde olmasını sağlayın. Daha sonra göğüsünüzü yere yaklaştırırken havada olan bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareketi 10 tekrar biçiminde 5 tekrar bir bacağınızı kaldırarak 5 tekrar diğer bacağınızı kaldırarak uygulayabilirsiniz.

Alternating grip single-leg pushup

Şınav Hareketi - 6

Bu harekette alt karın kaslarınız oldukça iyi bir şekilde çalışır.

Klasik şınav pozisyonunda sol elinizi sağ elinize göre biraz daha öne koyun. Bu pozisyonda sağ ayağınızı havaya kaldırarak göğüsünüzü yere yaklaştırın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareketi 10 tekrar biçiminde 5 tekrar bir bacağınızı kaldırarak 5 tekrar diğer bacağınızı kaldırarak uygulayabilirsiniz.

Corkscrew pushup

Şınav Hareketi - 7

Bu şınav hareketinde Bacak ve merkez bölgesi kasları klasik şınav hareketine göre çok daha etkili çalışır.

Klasik şınav pozisyonu alın ve bu pozisyonda dizleriniz 90 derecelik bir açıyla kırık olana kadar ayaklarınızı ellerinize doğru yaklaştırın. Bu durumda gövdenizi döndürerek dirseklerinizi kırın sol tarafınızı yere doğru yaklaştırın. Yaklaşık 1 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna dönün.

2 thoughts on “En Etkili Şınav Çeşitleri

  1. Aletsiz vücut geliştirme yapabilmek için çok güzel şınav teknikleri var gerçekten süper teşekkürler

  2. Vücut geliştirmenin en temel hareketlerinden şınavın farklı varyasyonlarını göstermeniz gayet faydalı bir paylaşım olmuş tebrikler admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

lazer epilasyon botox